Parasphendale Agrionina Parasphendale Agrionina Parasphendale Agrionina Parasphendale Agrionina >
photo by Tomek Litwin

wtorek, 13 marca 2012

Parasphendale Agrionina - OPIS GATUNKU

WYGLĄD 

Piękne nakrapiane modliszki, o brązowo beżowym ubarwieniu z dodatkami czerni i jasnych szarości, wyróżniają się także pięknymi skrzydłami - przy uniesieniu ich zobaczymy spodnią stronę wybarwioną na pomarańcz i czerwienie.
U samic dużo mniejsze skydła siegąjące do połowy odwłoka - owady tej płci dorastają do 8-9 cm. Samce dużo mniejsze do 4-5cm  i smuklejsze, o długich skrzydłach - są dobrymi lotnikami.



PŁEĆ
Samica - 6-7 segmentów
Samiec - 8 segmentów



TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ

Nie są zbyt wymagającym gatunkiem, dobrze będą się czuły w temperaturze 20-25*C. Jednak jeśli chcemy przyspieszyć ich rozwój należy podnieść temperaturę o kilka stopni - wystarczy do 30*C.
Nie wymagają wysokiej wilgotności, osobiście podwyższam ją tylko w okresie wylinki.
2 -3 razy w tygodniu można im delikatnie spryskać ściankę pojemnika. Lubią wtedy spijać z niej wodę.
U starszych nimf, często zauważa się puchnięcie pączków skrzydeł, można je zwilżyć wodą by ułatwić wylinkę.



POKARM

Nimfy L1-L3 - drosophila melanogaster, drosophila hydei
Starsze i dorosłe osobniki - muchy z larw pinki, mole, ćmy, motyle, karaczany, świerszcze
Ten gatunek z natury jest okrzyknięty mianem żarłoka. Zdarzały się przypadki zdychania owadów z powodu przejedzenia.
Jak często karmić? Jeśli odwłok modliszki jest szczupły wrzucamy pokarm, stopujemy gdy staje się nabrzmiały. Młode owady potrzebują częstych a małych posiłków. Dojrzałe osobniki nie potrzebują by karmić je każdego dnia, można to robić raz lub dwa razy na tydzień - wszystko w zależności od wyglądu odwłoka, przemiany materii owada, wielkości karmówki.


TERRARIUM

Dla nimf L1-L3 wygodnym pojemnikiem będzie pojemnik moczbox. Koniecznie zamontowana siatka na wieczku. Dodatkowo patyk, wykałaczka umożliwiająca zawisanie do wylinki. Bez takich elementów owad szybko się zmarnuje z powodu nieumożliwienia przejścia prawidłowej wylinki. Więcej info na ten temat w artykule na temat wylinki.

Modliszki tego gatunku są bardzo ruchliwe, lubią pospacerować, a nawet skakać po terrarium. Potrzeba im więc wysokiego, a jeśli jest możliwość to także szerszego terrarium niż dla pozostałych gatunków.

Wysokość 25cm
Szerokość 25-35cm

Uwielbiają polować, potrafią zrobić efektowne show. Aby zapewnić im idealne do tego warunki, wkładamy oczyszczoną i osuszoną gałązkę, mogą być to też sztuczne rośliny.

Nie zapomnijmy o wentylacji, modliszka ta preferuje suchsze środowisko. Siatka na wierzchu terrarium może idealnie rozwiązać ten problem.



WYLINKA

Przy temperaturze około 30*C wylinka następuje po około 12-14 dniach. Poprzedzona jest kilkudniową głodówką ( 2-3 dni). U starszych nimf L4-5 zaobserwowałam stałe zainteresowanie pokarmem-  niektóre owady przed zrzuceniem pancerza nie wyróżniały się brakiem apetytu, jeśli coś przypadkiem wpadnie do terrarium i nasza modliszka naje się pomimo nadchodzącej wylinki, nie powinno to dla niej stanowić problemu.


ROZMNAŻANIE



OOTEKA






Art. w budowie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz